Přihlášení, hypoteční poradci:
Registrovat se / Proč se registrovatNovinky ze světa hypoték:
Levné hypotéky končí - banky zdražují
3. října 2018České banky již po několikáté v krátké době navýšily úrokové sazby hypoték. Opakovaným zvýšením sazeb banky reagují na rozhodnutí České národní banky, která opět zdražila mezibankovní zdroje financí. Hypotéky se tak stávají opět méně dostupné mladým lidem, než bylo zvykem v minulých letech.
V Česku se stále více lidí orientuje směrem k vlastnímu bydlení. Platit podnájem nebo hypotéku je někdy otázkou rozdílu jednotek tisíc. Nyní se situace na trhu opět mění a přispívá tomu další omezení a to je zvýšení podílu vlastních financí při koupi nemovitosti. 100% hypotéky jsou již dávnou minulostí a teď je toto omezení nejen doporučením, ale novou normou.
Česká spořitelna má opět největší podíl hypoték
9. června 2012Česká spořitelna poskytla občanům za 1. letošní čtvrtletí nejvíce hypoték, má tak největší podíl na trhu. Tržní podíl České spořitelny v tomto období činil 34,4 %
Refinancování hypotéky: ČSOB nabízí klientům odpuštění 5% hypotečního úvěru
16. května 2012ČSOB představila novinku pro rok 2012 s názvem Hypotéka s bonusem. Refinancování hypoték je stále častější téma a tak banka nabídla klientům, že jim z celkové výše hypotečního úvěru odpustí 5 %, pokud s úvěrem dlouhodobě zůstanou u ČSOB.
V prvním čtvrtletí 2012 uzavřeno celkem 17 090 hypotečních úvěrů
14. května 2012Produkce hypoték dosáhla dle statistik MMR ČR v prvním čtvrtletí letošního roku svého rekordního maxima, které dokonce ve svém objemu o půl miliardy korun předčilo i první čtvrtletí rekordního roku 2007.
Komeční banka v květnu zlevňuje hypotéky
14. května 2012Nová akční nabídka Komerční banky přináší od dnešního dne významné zvýhodnění hypotečních úvěrů s delší dobou fixace. U hypoték s fixací na 5 a více let byla úroková sazba snížena až o 0,6 procentního bodu.
Diskuse o hypotékách:
- (BG) AND STANDBY LETTER OF CREDIT (SBLC) FOR BUY OR LEASE AT THE BEST AVAILABLE RATES
- I Give Out Loans To Company And Individual
- oPIozlHKIiRlCwMym
- oPIozlHKIiRlCwMym
- oPIozlHKIiRlCwMym
- oPIozlHKIiRlCwMym
- oPIozlHKIiRlCwMym
- lbXyqxtctaM
- lbXyqxtctaM
Celá diskuze o hypotékách
Vyberte si svou hypotéku
Spočítejte si splátku hypotéky
Hypotéka na stavbu domu
Představy o tom, jak bude vypadat váš dům, jsou uloženy ve stavebních plánech a abyste se stavbou už skutečně mohli začít, zbývá jediné – vyřídit hypotéku.
Už víte, jakou banku oslovíte, k jakému účelu hypotéku potřebujete, jaká je celková finanční náročnost vašeho investičního záměru i kolik chcete půjčit. Znáte svoje finanční možnosti a víte, kolik můžete měsíčně splácet, aby zatížení vašeho rodinného rozpočtu nebylo příliš velké… přesto jako stavebníci řešíte navíc otázky, které by vás při koupi domu nebo bytu netrápily. Například, poskytne mi banka hypotéku také na pořízení stavebního pozemku?
Úvěr na pozemek i stavbu
Z hypotečního úvěru můžete financovat koupi pozemku i vlastní výstavbu. Pochopitelně za určitých podmínek:
• Hypotéka na koupi pozemku – parcela musí být určena k zastavění, což dokládá vydané stavební povolení, nebo územní rozhodnutí, popř. regulační plán. V budoucnu může banka poskytnout klientovi i druhý úvěr na výstavbu domu
• Hypotéka na koupi pozemku a výstavbu současně – banka poskytne zájemci po předložení uzavřené kupní smlouvy na pozemek a stavebního povolení včetně rozpočtu či smlouvy o dílo k budoucí stavbě.
• Hypotéka na výstavbu nemovitosti – lze ji zajistit pozemkem či jinou nemovitostí, podmínkou je také předložení podkladů k výstavbě včetně rozpočtu či smluv o dílo. Pokud je hypotéka zajištěna jen pozemkem, je možné použít prostředky z ní pouze do výše 70 % jeho hodnoty. V okamžiku, kdy je rozestavěná stavba zapsána do katastru nemovitostí, je možné ji zastavit bance a úvěr dále čerpat.
• Hypotéka na rozestavěnou nemovitost (resp. dostavbu nemovitosti) – stavba musí být zapsána v katastru nemovitostí, což předpokládá, že je již patrné stavebně-technické a funkční uspořádání prvního nadzemního podlaží. Bance stačí předložit list vlastnictví na pozemek a geometrický plán zaměřené stavby s razítkem katastru nemovitostí.
Dokumenty potřebné k vyřízení hypotéky na stavbu
• Žádost o úvěr, včetně údajů o příjmech a výdajích domácnosti (úvěrové smlouvy, ručitelské závazky atd.)
• Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání s razítkem finančního úřadu žadatele o hypotéku, případně spoludlužníků či ručitelů. Pokud máte i jiné pravidelné příjmy, jimiž si přivyděláváte, můžete je doložit a zvýšit si tím svou bonitu. Dále se předkládají doklady umožňující doložení vašich výdajů a závazků (úvěrové smlouvy, ručitelské závazky, směnky, rozhodnutí soudů apod.). Existuje také možnost vzít si Hypotéku bez doložení příjmu, kterou nabízí Hypoteční banka, u níž nedokládáte vaše příjmy ani výdaje a můžete si půjčit až do 50 % hodnoty nemovitosti.
• Podklady k nemovitosti, k níž má být zřízeno zástavní právo – originál aktuálního výpisu z katastru nemovitostí, originál snímku katastrální mapy (geometrický plán pouze v případě, kdy ještě není stavba zapsána do katastru), nabývací titul k nemovitosti, kde je uveden současný vlastník i to, zda na ní nevázne jiné zástavní právo či věcné břemeno, ocenění nemovitosti zpracované odhadcem, který spolupracuje s bankou (pokud se nerozhodnete pro odhad provedený přímo bankou).
• Stavební povolení, nebo doklad o ohlášení stavebních prací, u drobných oprav jen stanovisko technika banky.
• Smlouva o dílo, příp. smlouva o budoucí smlouvě o dílo, nebo smlouva o výstavbě (v případě staveb realizovaných dodavatelským způsobem) nebo rozpis prováděných prací u staveb realizovaných svépomocí.
• Projektová dokumentace stavby, u které se vyžaduje jen základní výkresová dokumentace (technická zpráva, situace, půdorysy, řezy), harmonogram stavby a sestavení rozpočtových nákladů stavby.
• Doklad prokazující případný dostatek vlastních prostředků určených na investici do nemovitosti (za vlastní peníze se považují například úspory, vklady či úvěr ze stavebního spoření, půjčka od jiné banky či třetí osoby) a případně doklad o zaplacení již provedených stavebních pracích.
(Výše uvedený výčet není úplný, může se případ od případu lišit.)
Jak peníze z hypotéky čerpáte?
Na základě faktur, a to i zálohových, banka proinvestované částky proplácí na účet dodavatelů. Celková částka čerpání úvěru nesmí přesáhnout 70 až 100 % aktuální hodnoty zastavované nemovitosti dle typu sjednané hypotéky.
Hypoteční banka navíc umožňuje zpětné proplacení prostředků. Znamená to, že když požádáte o hypotéku v době, kdy už jste si koupili stavební pozemek, nebo za své úspory začali stavět dům, banka vám půjčí nejen na dostavbu, ale navíc také proplatí faktury (max. 2 roky staré) například za hrubou stavbu nebo nákup pozemku, které jste hradili v hotovosti. Máte tak k dispozici peníze z hypotéky a k tomu na účtu zpátky své peníze, které využijete na další investice do domu (např. na hotovostní platby spojené s výstavbou).
Před nedávnem Hypoteční banka umožnila klientům také tzv. zpětné dokládání účelu čerpání. To znamená, že banka vám převede na váš účet peníze, které můžete využít na investice do nemovitosti a až následně dokládáte účel využití úvěru (např. faktury, pokladní doklady apod.). Tento způsob čerpání je výhodný například u situací, kdy váš dodavatel (či prodejna) chce zaplatit odebrané zboží či služby ihned po převzetí v hotovosti a nechce přistoupit na proplacení faktury bankou.
Náš tip: Vyzkoušejte srovnání hypoték s denně aktualizovanými úrokovými sazbami hypoték!
Trvalý odkaz na tento článek: Hypotéka na stavbu domu